Czym cechują się drzwi antywłamaniowe?
Drzwi w naszych domach chronią nas nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale również przed niechcianą „wizytą” osób niepowołanych. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim włamania, na które niestety narażeni są zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Sposobów na zabezpieczenie się przed włamaniami jest obecnie wiele, w tym m.in. zaawansowane systemy monitoringu. Podstawą domowego systemu ochrony są jednak przede wszystkim solidne drzwi antywłamaniowe.
Klasy drzwi antywłamaniowych
Decydując się na montaż drzwi antywłamaniowych, pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest ich klasa. Obecnie obowiązuje europejska norma PN-EN 1627:2012. Zgodnie z tą normą wyróżniamy kilka klas RC (resistance-class) – od RC1 do RC6.
Oczywiście trzeba pamiętać, że tak naprawdę nie istnieją drzwi, których zupełnie nie da się sforsować. Wszystko zależy od tego, jakich trzeba będzie użyć narzędzi, jak długo potraw próba włamania i jaki będzie przy tym hałas. W przypadku standardowych drzwi, czyli bez stosownych rozwiązań antywłamaniowych, tak naprawdę nie potrzeba ani szczególnych umiejętności, ani specjalistycznych narzędzi, aby dostać się do środka. Z kolei drzwi antywłamaniowe wyposażone są w odpowiednie rozwiązania, które sprawiają, że próba ich sforsowania rozciągnie się w czasie lub/i będzie wymagać użycia odpowiednich narzędzi.
Oto najważniejsze klasy drzwi antywłamaniowych wyznaczone przez normę PN-EN 1627:2012:
- RC1: drzwi, które można sforsować bez narzędzi, wyłącznie przy użyciu siły fizycznej, np. poprzez wyważenie barkiem lub kopniakiem.
- RC2: ochrona przed włamaniem przy zastosowaniu prostych narzędzi, np. śrubokręt, szczypce, klin, młotek. Wyposażone są w stosownie wzmocnione oszklenia. Przewidywany czas oporu tych drzwi to 3 minuty.
- RC3: ochrona przed włamaniem przy użyciu takich narzędzi jak: stalowy łom, wbijak, mały młotek, mechaniczna wiertarka. Przewidywany czas oporu to 5 minut.
- RC4: ochrona przed włamaniem przy użyciu ww. narzędzi, a także dodatkowych akcesoriów, jak np. ciężki młotek, piła, przecinak, dłuto, siekiera.
Okazuje się więc, że nawet drzwi klas RC1 i RC2 stanowią dużą barierę dla przypadkowych i nieprzygotowanych włamywaczy. Z kolei drzwi z wyższych klas to wyzwanie wyłącznie dla doświadczonych i odpowiednio przygotowanych intruzów, przy czym i tak próby ich sforsowania będą wymagały czasu i konieczności użycia hałaśliwych narzędzi. Jeśli więc mamy mieszkanie w bloku lub też dom sąsiadujący z innymi budynkami mieszkalnymi, raczej trudno będzie „uporać się” z takimi drzwiami, zachowując przy tym całkowitą dyskrecję.
Inne ważne cechy drzwi antywłamaniowych
Jest wiele innych cech i parametrów typowych dla drzwi antywłamaniowych, na które warto zwrócić uwagę. Zaliczamy do nich m.in. wzmocnione zamki i ościeżnice, specyficzną konstrukcję skrzydła, minimum trzy mocne zawiasy. Podczas zakupu drzwi otrzymamy wszystkie te elementy w komplecie. Wszystkie są ważne i stanowią pełne wyposażenie, odpowiadające za efektywność antywłamaniową.
Warto też zwrócić uwagę na kwestię izolacyjności drzwi antywłamaniowych — zarówno cieplną, jak i akustyczną. Nie mniejsze znaczenie mają walory wizualne. Na szczęście w kwestii estetyki producenci zapewniają obecnie klientom bardzo wiele różnorodnych możliwości. Wystarczy poznać naszą ofertę, aby przekonać się, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model drzwi antywłamaniowych, który doskonale pasować będzie do stylistyki domu lub mieszkania.