Kryteria wyboru bramy garażowej


Wybór bramy garażowej najlepiej jest przeprowadzać na etapie projektu. Wtedy bez problemu można przygotować odpowiednie miejsce do montażu określonego modelu. W przypadku istniejących już garażów przeważnie nie da się zastosować każdego rodzaju bramy. Przeczytaj, na jakie elementy musisz zwrócić uwagę przed zakupem.

Dopasowanie do otworu garażowego i podjazdu

Garaże przy domach jednorodzinnych przeważnie uwzględniają miejsce na jeden samochód lub dwa pojazdy. Do większego otworu można zamontować dwie mniejsze bramy albo jedną dużą. To rozwiązanie wymaga jednak odpowiednio mocnego nadproża. Na etapie projektu można wybrać kształt i wysokość otworu wjazdowego, wysokość garażu oraz wielkość podjazdu, więc łatwiej jest dopasować bramę. Niektóre rodzaje, jak np. bramy uchylne lub rozwierane potrzebują przestrzeni na otwarcie. Dlatego ich instalacja przy krótkim podjeździe lub niewielkiej odległości otworu garażowego od wjazdu na posesję może być nietrafiona. Bramy uchylne potrzebują około 1 m na podniesienie, natomiast bramy rozwierane tyle, ile wynosi szerokość jednego skrzydła. Przy wyliczaniu wysokości bramy w stosunku do otworu trzeba także uwzględnić ewentualne wykończenie posadzki.

Formy instalacji

Bramy segmentowe mogą poruszać się pod sufitem lub po wewnętrznej ścianie garażu. Wymaga to wolnej przestrzeni na zamontowanie prowadnic. Nie zawsze da się to zrobić przez zewnętrzne rury lub innego rodzaju wystające przedmioty. Bramę segmentową wolno instalować także w podwójnych garażach, które pośrodku otworu wjazdowego mają filar. Natomiast jeśli nie ma odpowiedniej przestrzeni na przymocowanie prowadnic, można zdecydować się na bramę rolowaną zwaną też roletową lub żaluzjową. Podczas otwierania jest ona zwijana do skrzynki nawojowej. To właśnie na nią musimy znaleźć określoną ilość miejsca w nadprożu. Zazwyczaj jest to co najmniej 30 cm. Główną zaletą tej bramy jest możliwość instalacji zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz garażu.

Pozostałe kryteria wyboru

Jeśli już wiemy, jaki rodzaj bramy chcemy zainstalować, musimy wybrać model o parametrach pokrywających się z naszymi potrzebami. Klasa odporności na włamanie jest mierzona parametrem RC. Większość bram posiada tylko podstawowe zabezpieczenia, które mają na celu nie tyle powstrzymać złodzieja używającego określonych narzędzi, ile spowolnić jego działania. Kolejny istotny parametr to izolacyjność cieplna, która jest szczególnie ważna w garażach ogrzewanych lub znajdujących się w bryle domu. Przenikalność ciepła określa się parametrem U. Trzeba także rozważyć, czy brama ma być z napędem, czy będzie otwierana ręcznie. Odpowiedni napęd znacznie poprawia komfort przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Nie warto kupować bramy z chęcią późniejszego dobrania napędu, ponieważ może nie być to takie oczywiste. Jeśli chcemy mieć bramę z napędem to lepiej od razu zainwestować w całość. Ostatnim kryterium jest estetyka, czyli sposób wykończenia powierzchni i kolor. Brama powinna dobrze komponować się z elewacją oraz oknami i drzwiami.

Kryteria wyboru bramy garażowej
Data publikacji: 27 lipca 2020
Skontaktuj się z nami

Obsługa klienta

Aleksandra Klepuszewska
Tel.: 609 744 574

Obsługa biura
Magdalena Bocian
Tel.: 500 577 121

Kierownik
Jarosław Posiewka
Tel.: 798 986 299

Obsługa zleceń zagranicznych

Kompleksowa usługa montaży i pomiarów na terenie krajów:

  • Niemcy
  • Dania
  • Szwecja
  • Holandia
  • Belgia
  • Francja

Tomasz Klepuszewski
Tel.: +48 504 187 353

flagi

Poznaj szczegóły oferty