Wybór okien – drewniane, PCV czy aluminiowe?


Wybór stolarki okiennej to dla każdego inwestora bardzo ważna decyzja. Największe znaczenie ma to, z jakiego materiału będą one wykonane, a do rozważenia mamy trzy rozwiązania: PCV, aluminium i drewno. Który surowiec jest najlepszy i czym kierować się przy zakupie?

Okna PCV

Okna wykonane z polichlorku winylu cieszą się na rynku dużą popularnością, dzięki czemu można kupić je w bardzo przystępnej cenie. Mają wielokomorowe ramy, najczęściej wzmacniane stalowo, a często również dodatkowe wypełnienia termoizolacyjne.  Sześciokomorowe okna PCV gwarantują znakomitą ochronę  akustyczną i przed stratami ciepła. Ze względu na mniejszą stabilność, bardzo rzadko stosuje się przy dużych przeszkleniach, wówczas niezbędne jest aluminium lub drewno.

Okna drewniane

Okna z drewna są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale także długowieczne, mogą bowiem spełniać swe funkcje nawet przez 90 lat. Najczęściej wykonuje się je z drewna litego takiego jak sosna, dąb i modrzew, co zapewnia stabilność i chroni przed odkształceniami pod wpływem wilgoci i temperatury. Aby drewniane okna znakomicie prezentowały się przez jak najdłuższy czas, wykańcza się je farbami akrylowymi lub kryjącymi lakierami, które zapewniają widoczność słojów.

Okna aluminiowe

Stolarkę aluminiową cechuje przede wszystkim duża trwałość i stabilność. M.in. dlatego właśnie tego materiału używa się przy dużych przeszkleniach, w przypadku których niezbędna jest sztywność skrzydeł. Wówczas okna nie wymagają dodatkowych usztywnień, co pozytywnie wpływa na ich wagę. Atutem jest także odporność na rdzę oraz brak konieczności przeprowadzania dodatkowych zabiegów konserwacyjnych. Są także uważane za bardzo bezpieczne, bowiem w trakcie pożarów aluminiowe systemy nie zajmują się ogniem i nie doprowadzają do jego rozprzestrzeniania się.

Jak widać każde okna, zarówno te z drewna, PCV jak i aluminium, mają swoje wady i zalety. Ostatecznie przy wyborze dla większości inwestorów największe znaczenie ma cena, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych gdy ogromną rolę odgrywa budżet.

Wybór okien – drewniane, PCV czy aluminiowe?
Data publikacji: 2 września 2019
Skontaktuj się z nami

Obsługa klienta

Aleksandra Klepuszewska
Tel.: 609 744 574

Obsługa biura
Magdalena Bocian
Tel.: 500 577 121

Kierownik
Jarosław Posiewka
Tel.: 798 986 299

Obsługa zleceń zagranicznych

Kompleksowa usługa montaży i pomiarów na terenie krajów:

  • Niemcy
  • Dania
  • Szwecja
  • Holandia
  • Belgia
  • Francja

Tomasz Klepuszewski
Tel.: +48 504 187 353

flagi

Poznaj szczegóły oferty