Podział okien ze względu na okucia


Wybór odpowiedniej stolarki okiennej to spore wyzwanie. Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie okna odpowiadają za dostęp do światła słonecznego i świeżego powietrza oraz zapewniają izolację termiczną, akustyczną, a do tego chronią mienie i zdrowie, warto poświęcić trochę czasu na ich wybór. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, a wybór najlepszego często wiąże się z koniecznością konsultacji ze specjalistą. W dzisiejszym wpisie skupimy się na podziale okien ze względu na okucia.

Co zaliczamy do okuć okiennych?

Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie są okucia okienne. Jest to system zawiasów i elementów ryglujących, które są umieszczone na całym obwodzie okna. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej funkcjonalności okna, między innymi poprzez solidne umocowanie skrzydła okna dachowego czy tradycyjnego w ramie okiennej.

Oprócz tego liczba zastosowanych okuć wpływa też na klasę odporności na włamanie, więc jest jednym z ważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas doboru poszczególnych elementów stolarki okiennej. Co więcej, dzięki odpowiedniemu rodzajowi okuć, okna mogą pełnić kilka funkcji:

Czym są okucia obwiedniowe, a czym antywłamaniowe?

Wielu osobom wydaje się, że kupno stolarki okiennej wiąże się wyłącznie z decyzją dotyczącą tego, czy mają to być okna drewniane, PCV, czy może aluminiowe. Okazuje się jednak, że oprócz tego warto zainteresować się też okuciami. Możemy wyróżnić między innymi okucia obwiedniowe, które występują przede wszystkim w oknach plastikowych. Są wykorzystywane przede wszystkim w oknach pionowych oraz drzwiach tarasowych i balkonowych, a dzięki nim można równomiernie docisnąć skrzydło do ramy. Kolejnym rodzajem są okucia PSK, które dają możliwość przesunięcia skrzydła ruchomego na nieruchome.

System HST to z kolei system podnoszono-przesuwny, który działa podobnie, jednak skrzydło jest cały czas osadzone na prowadnicy. Dobrym wyborem jest zakup okien z okuciami antywłamaniowymi, które skutecznie chronią dom czy mieszkanie przed włamywaczami. Dzięki specjalnym zaczepom i dodatkowym punktom ryglowania podważenie okien jest praktycznie niemożliwe. Co ważne w przypadku takich okuć, można bezpiecznie uchylać okna bez obaw o utratę właściwości antywłamaniowych.

Podział okien ze względu na okucia
Data publikacji: 26 października 2021
Skontaktuj się z nami

Obsługa klienta

Aleksandra Klepuszewska
Tel.: 609 744 574

Obsługa biura
Magdalena Bocian
Tel.: 500 577 121

Kierownik
Jarosław Posiewka
Tel.: 798 986 299

Obsługa zleceń zagranicznych

Kompleksowa usługa montaży i pomiarów na terenie krajów:

  • Niemcy
  • Dania
  • Szwecja
  • Holandia
  • Belgia
  • Francja

Tomasz Klepuszewski
Tel.: +48 504 187 353

flagi

Poznaj szczegóły oferty