Montaż okna krok po kroku
Przy zakupie okien ogromne znaczenie ma materiał z którego zostały wykonane (drewno, aluminium lub PCV), warunkujący izolacyjność termiczną i akustyczną. To jednak nie wszystko, bowiem na parametry te wpływ ma także sposób oraz precyzja w montażu. Z jakich etapów się on składa?
Etap 1: Prawidłowe przygotowanie muru i montaż ramy okiennej
Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie otworu w murze, który powinien zostać m.in. oczyszczony z kurzu oraz luźnych kawałków pozostałych po budowie. Kolejny krok to zamontowanie ramy okiennej, do czego służą klocki dystansowe i drewniane kliny. Ważne jest przy tym zachowanie pionu oraz poziomu, a także zapewnienie luzu dylatacyjnego, dzięki któremu będziemy mieli możliwość zainstalowania parapetów.
Krok 2: Montaż łączników
Po prawidłowym osadzeniu okna, czas przejść do mocowania. Jego sposób zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału zbudowany jest dom. Jeśli mamy do czynienia z cegłą ceramiczną lub pustakami, wówczas niezbędne będą kotwy lub tzw. dyble stalowe. Jeśli zaś jest to dom drewniany, łącznikami będą śruby. Przy montażu najpopularniejszych kotw, przykręca się je do murów dwoma kołkami rozporowymi, ewentualnie śrubami.
Krok 3: Uszczelnienie
Aby zagwarantować właściwą izolację, przestrzeń pomiędzy ramą okienną a murem wypełniania jest najczęściej pianką montażową. Nakłada się ją od dołu do góry, zygzakowatym ruchem pistoletu, przy czym nadmiar jest następnie usuwany. Przed jej nałożeniem, najczęściej zwilża się mur za pomocą wody, gdyż produkt ten ulega szybkiemu twardnieniu.
Krok 4: Zabezpieczenie szczeliny dylatacyjnej i wykonanie tynków
Aby dodatkowo zabezpieczyć okna, które w przypadku nieprawidłowego montażu mogą stać się miejscem podatnym na zawilgocenia i uciekanie ciepła, stosuje się dodatkowe materiały izolujące, m.in. taśmy paroszczelne i specjalne folie. Po ich ulokowaniu tynkuje się połączenia z murem od strony wewnętrznej oraz zewnętrznej.
Jak widać montowanie okien wymaga przede wszystkim wiedzy praktycznej, dlatego też najlepiej zlecić doświadczonym fachowcom, którzy wykonają zadanie precyzyjnie, z dbałością o szczegóły.