Gdzie usytuować okna dachowe? Zasady prawidłowego montażu


Okna dachowe to rozwiązanie, które sprawia, że do poszczególnych pomieszczeń dociera dużo więcej światła, a sama przestrzeń staje się ciekawsze i bardziej designerska. Kluczem do sukcesu jest jednak ich poprawne rozmieszczenie i przemyślany montaż. O jakich zasadach warto pamiętać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jak dobrać odpowiednie rozwiązanie?

Okna dachowe to szeroka grupa produktów, które różnią się od siebie parametrami, wyglądem i wykonaniem. Jak wybrać propozycję, która spełni nasze oczekiwania?

Dokonując zakupu warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj pomieszczenia i to, ile światła słonecznego powinno wpadać do jego wnętrza. Wiąże się to z podjęciem decyzji, ile okien dachowych musimy zamontować oraz jaka musi być powierzchnia ich przeszklenia. Kolejnym ważnym elementem jest kąt nachylenia połaci dachowej. Okazuje się bowiem, że im jest on mniejszy, tym wysokość okna powinna być większa. Duże znaczenie ma także rozstaw krokwi, który wpływa na rozmiar okna i sposób jego montażu. 

Oczywiście w czasie dokonywania decyzji nie musimy polegać jedynie na własnej wiedzy. Specjaliści z firmy Rotombud odpowiedzą na wszystkie nasze pytania i pomogą wybrać rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb.  

Jak zamontować okna dachowe?

Praktyka pokazuje, że prawidłowy montaż okien ma równie duże znaczenie, jak dobór produktów wysokiej jakości. O czym warto więc pamiętać? Przede wszystkim o tym, by rozmieścić okna dachowe na odpowiedniej wysokości od podłogi. Co ważne:

Co ważne, w zależności od kąta nachylenia połaci dachu konieczne jest zastosowanie nieco innych rozwiązań. Dla przykładu: w przypadku dachu o nachyleniu 15-90° konieczne jest zastosowanie okien obrotowych; w przypadku dachu o nachyleniu 15-65° – okien uchylno-obrotowych; w przypadku dachu o nachyleniu 20-65° – okien wysokoosiowych; w przypadku dachu o nachyleniu 0-15° – okien montowanych na specjalnej konstrukcji; w przypadku dachu o nachyleniu 0-30° – nowoczesnych propozycji dedykowanych do dachów płaskich. 

Warto także pamiętać, że większą ilość promieni słonecznych uzyskamy przy zastosowaniu kilku mniejszych okien dachowych, niż jednego, o dużym przeszkleniu. Niekiedy konieczne jest zamontowanie dwóch, trzech rzędów okien, których rozmieszczenie musi zostać starannie zaplanowane (zagrożenie obciążenia konstrukcji dachu).

Gdzie usytuować okna dachowe? Zasady prawidłowego montażu
Data publikacji: 16 sierpnia 2021
Skontaktuj się z nami

Obsługa klienta

Aleksandra Klepuszewska
Tel.: 609 744 574

Obsługa biura
Magdalena Bocian
Tel.: 500 577 121

Kierownik
Jarosław Posiewka
Tel.: 798 986 299

Obsługa zleceń zagranicznych

Kompleksowa usługa montaży i pomiarów na terenie krajów:

  • Niemcy
  • Dania
  • Szwecja
  • Holandia
  • Belgia
  • Francja

Tomasz Klepuszewski
Tel.: +48 504 187 353

flagi

Poznaj szczegóły oferty