Drzwi przeciwpożarowe – w jakich branżach się przydają?


Drzwi przeciwpożarowe są rozwiązaniem, które z powodzeniem można stosować w różnego rodzaju budynkach. Jednak gdy nasza inwestycja obejmuje postawienie domu jednorodzinnego, to takie drzwi będą dla nas jedynie rozwiązaniem opcjonalnym. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku budynków użyteczności publicznej, gdzie tego rodzaju drzwi muszą być wstawione i jest to regulowane prawnie. Gdzie dokładnie powinny znaleźć się drzwi przeciwpożarowe.

Gdzie więc stosuje się drzwi przeciwpożarowe

Drzwi przeciwpożarowe stanowią jedną z istotniejszych przegród przeciwpożarowych. Maja one jedno kluczowe zadanie – oddzielanie poszczególnych stref w budynkach. Ich funkcją jest uniemożliwienie przenikania wysokich temperatur, a także „spowolnienie” rozprzestrzeniania się ognia w budynkach firmowych, instytucjach, ale również prywatnych. Tak więc najpowszechniej pojawiają się w miejscach, gdzie zlokalizowane są przejścia do innych stref, np. do kotłowni, garażu, piwnicy, czy często również na klatkach schodowych.

Skuteczność i klasa drzwi przeciwpożarowych określana jest na podstawie tego, jak długo utrzymują one szczelność i opierają się działaniu ognia. Istotne jest również, aby ściana w której zostaną zamontowane drzwi ogniochronne miała taką samą klasę wytrzymałości ogniowej, jak same drzwi, tylko w takiej sytuacji zachowają one swoją pełną funkcjonalność.

Drzwi przeciwpożarowe a obowiązek ich stosowania

Wydzielenie osobnych stref w budynkach, dzięki zastosowaniu tego rodzaju drzwi zdecydowanie przyczynia się do zwiększenia poziomu ich bezpieczeństwa. Z tego powodu muszą one być stosowane w budynkach, z których korzysta większa ilość osób. Prawo budowlane i przeciwpożarowe wymaga obecnie takich przegród na klatkach schodowych domów wielorodzinnych, a także w przejściu do garażu w takich budynkach. Podobnie budynki użyteczności publicznej, zarówno rozrywkowe jak i urzędy czy biurowce, muszą być wyposażone w takie przegrody. W razie pożaru ułatwia to ewakuację i spowalnia rozprzestrzenianie się niszczycielskiego i śmiercionośnego żywiołu.

Drzwi przeciwpożarowe – w jakich branżach się przydają?
Data publikacji: 21 maja 2021
Skontaktuj się z nami

Obsługa klienta

Aleksandra Klepuszewska
Tel.: 609 744 574

Obsługa biura
Magdalena Bocian
Tel.: 500 577 121

Kierownik
Jarosław Posiewka
Tel.: 798 986 299

Obsługa zleceń zagranicznych

Kompleksowa usługa montaży i pomiarów na terenie krajów:

  • Niemcy
  • Dania
  • Szwecja
  • Holandia
  • Belgia
  • Francja

Tomasz Klepuszewski
Tel.: +48 504 187 353

flagi

Poznaj szczegóły oferty