Dlaczego należy dobrze wybrać uszczelki do okien?
Okno ma do siebie to, że musi być dobrze uszczelnione. Inaczej, w zależności od przypadku, zimne lub gorące powietrze przenika przez dziury do wnętrza budynku i potrafi narobić niezłego zamieszania. A hałasy stają się bardziej słyszalne i bardziej dokuczliwe. Dlatego też tak istotne jest dobranie dobrych uszczelek do konkretnego okna. Dopasowanie tego elementu jest kluczem do uzyskania korzystnego rezultatu i zadowolenia mieszkańców.
Ponieważ istnieją różne rodzaje okien, różne są też typy uszczelek. Dzięki temu do każdej szyby można dobrać dokładnie taki element, który będzie ją idealnie uzupełniał. Klasy obiektów można w tym kontekście wyszczególniać ze względu na dwie główne właściwości – materiał wykonania okna oraz miejsce zamontowania okna.
Materiał obudowy okna a charakter uszczelki
W związku z tym, że okna wykonuje się z różnych materiałów, naturalne jest to, że do tych obiektów będą się nadawały inne uszczelki. Przykładowo, jeżeli okno wykonane jest z polichlorku winylu, czyli z tak zwanego PCV, to trzeba dobrać do niego uszczelkę przeznaczoną do kontaktu właśnie z takim tworzywem. Charakteryzuje się ona między innymi dużą elastycznością, która pozwala na sprawne funkcjonowanie. Z kolei do okien plastikowych najlepiej będzie pasować nowoczesne rozwiązanie, jakim jest EPDM. To świetny sposób na zlikwidowanie wszystkich niepożądanych szczelin. Warto też dodać, że również z okna z drewnianymi obudowami mają przeznaczone im specjalnie uszczelki.
Uszczelki można dobierać jednak nie tylko pod kątem tego, z czego są zrobione obudowy okien, lecz także pod kątem tego, gdzie zamontowana jest szyba. Standardowe, pionowe okno będzie potrzebowało innego rodzaju uszczelki niż okno dachowe. Ta ostatnia powinna posiadać dodatkowe wzmocnienie zarówno przeciwko promieniowaniu słonecznemu, jak i przeciwko wilgoci. Tylko takie właściwości pozwalają jej na bezproblemowe funkcjonowanie.