Czym jest nawiewnik okienny i jak działa?
Zależnie od rodzaju budownictwa stosuje się różne formy wentylacji. Jedną z nich są nawiewniki okienne. Stanowią one część integralną wielu rozwiązań dostępnych na rynku. Jednak niekiedy klienci decydują się na wariant tańszy, bez ich na wyposażeniu. Wówczas, gdy zachodzi konieczność ich zamontowania, należy zmodernizować wnękę okienną. Jest bardziej pracochłonne, jednak daje pożądane efekty.
Nawiewniki okienne
Wentylacja stanowi niezwykle istotny element każdego obiektu. Dostarcza świeżego powietrza, a także umożliwia odprowadzenie nieczystej, zużytej mieszanki poza obręb obiektu. Ten rodzaj instalacji bierze także udział w termoregulacji i umożliwia utrzymanie właściwiej temperatury i poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczenia. W sytuacji, gdy w pokoju źle się oddycha, a na ścianach pojawia się grzyb, wówczas pewne jest, że wentylacja nie działa właściwie i wtedy warto zamontować nawiewniki okienne, czyli rodzaj układu z kratką, który bierze udział w cyrkulacji. Może być autonomicznym elementem, ale może także stanowić integralną część okna.
Działanie nawiewników
Rotombud jest firmą, która specjalizuje się w montażu okien, jak i nawiewników. Ich zasada działania jest podobna, jednak bazują na nieco innych rozwiązaniach. W nawiewnikach ręcznych to użytkownik całkowicie decyduje o tym, czy chce otworzyć, czy zamknąć element, poprzez zasuniecie kratki. Jest to najtańsza inwestycja, prosta w budowie i wymagającą pracy. Drugą opcją są nawiewniki ciśnieniowe, które regulują przepływ powietrza różnicą ciśnienia. Gdy ono wzrasta, układ się otwiera, by zwiększyć przepływ mieszanki. Gdy jest ona zbyt duża albo wiatr jest za silny, wówczas nawiewnik się zamyka. Na rynku znajdziemy także higrosterowane nawiewniki. Te sterowane są poziomem wilgotności powietrza. Odpowiada za to taśma poliamidową, której wraz z wilgotnością długość się zwiększa lub skraca. W obu przypadkach można układem sterować ręcznie, zamykając go lub otwierając wedle uznania i potrzeby.